تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که لاستیک و تایر خودرو از چه موادی ساخته می‌شود؟ یا کدام ماده اولیه در ساخت و تولید لاستیک کاربرد دارد و بهتر است؟

شاید اگر درباره ساخت و تولید لاستیک بدانید، از وجود تعداد زیاد مواد اولیه برای ساخت آن تعجب کنید. اما واقعیت این است که برای ساخت یک لاستیک اتومبیل و تایر خودرو در حدود ۲۰۰ ماده اولیه به کار می‌رود. ترکیب مواد معدنی، طبیعی و شیمیایی از جمله مواد مورد استفاده در ساخت لاستیک هستند که بسته به نوع تایر، کاربردهای مختلفی دارد.

در این مطلب از وبلاگ رینگو قصد داریم درباره مواد مورد استفاده در ساخت لاستیک و ماده اولیه تولید تایر صحبت کنیم. اگر دوست دارید درباره این موضوع بیشتر بدانید و بهترین نوع لاستیک را بشناسید، در ادامه این مطلب با رینگو همراه باشید:

لاستیک ماشین چیست؟

لاستیک خودرو که با نام تایر اتومبیل هم شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین اجزای خودرو است که در تماس مستقیم با زمین قرار دارد. به همین دلیل میزان مقاومت تایر از اهمیت بالایی برخوردار است.

لاستیک ماشین در انواع مختلفی وجود دارد که هر یک در نوع خاصی از خودروها به کار می‌رود و کاربرد دارد.

به زبان ساده تایر یا لاستیک خودرو به آن بخش از اجزای ماشین گفته می‌شود که وظیفه راه بردن خودرو را برعهده دارد و در تماس مستقیم با سطح زمین قرار دارد.

انواع تایر اتومبیل

لاستیک خودرو را به‌طورکلی می‌توان به دو نوع بادی و غیر بادی تقسیم کرد. هر یک از این انواع لاستیک خودرو خود به دو گروه تقسیم می‌شوند:

انواع تایر بادی

تایر تیوب دار یا بایاس

تایر بایاس نسل قدیمی تایر خودروها است که از لایه‌های لاستیکی و منقطع ساخته می‌شود. لایه‌های لاستیکی و منقطع این نوع لاستیک خودرو در زاویه ۳۰ درجه قرار گرفته است.

تایر تیوبلس یا رادیال

تایر تیوبلس یا رادیال جزو نسل جدید و انواع مدرن تایر خودرو است. این نوع تایر از دو بخش مجزا و جداگانه ساخته شده و لایه‌ای از کابل‌های فولادی وجود دارد که به‌وسیله لاستیک پوشانده شده است.

انواع تایر غیر بادی

تایر توپر یا solid

این نوع لاستیک‌های غیر بادی به‌جای پرشدن با هوا، به شکل یکپارچه و کامل از لاستیک‌های جامد تولید می‌شوند.

تایر پلی‌اورتان

لاستیک پلی‌اورتان نیز از دیگر انواع تایر خودرو است که در گروه لاستیک‌های غیر بادی جای می‌گیرد و از مواد خاصی ساخته می‌شود.

اجزای لاستیک

هر لاستیک از اجزای گوناگونی تولید می‌شود که هر یک کارایی مخصوص به خودشان را دارند و بخشی از حرکت و مقاومت را تأمین می‌کنند. اجزای لاستیک را می‌توان به این شکل دسته‌بندی کرد:

Body ply

این بخش از لاستیک به‌عنوان یک‌لایه تقویتی شناخته می‌شود که از مواد لاستیکی و پارچه‌ای از جنس ریون، پلی‌استر، چنبه، نایلون و … تشکیل می‌شود.

این بخش از لاستیک وظیفه تحمل فشار وارده بر لاستیک و تأمین انعطاف و قدرت لاستیک را برعهده دارد.

طوقه یا بید

این بخش از اجزای لاستیک محافظ اصلی هوای داخل تایر است.

تسمه

این بخش به مقاومت و پایداری آج لاستیک بسیار کمک می‌کند.

Innerliner

حفظ فشار داخل تایر به کمک این بخش از اجزای لاستیک تأمین می‌شود.

Sidewall (دیواره جانبی تایر)

این بخش از تایر بدنه و کناره‌های لاستیک را محافظت می‌کند و از فرسایش آن خصوصاً در جاده جلوگیری می‌کند.

آج

آج تایر نیز قسمت رویی لاستیک است که با ترکیبی لاستیکی باعث چسبندگی و کشش تایر در سطوح مختلف می‌شود.

در ساخت لاستیک چه موادی به کار می‌رود؟

همان‌طور که اشاره کردیم، در حدود ۲۰۰ نوع ماده وجود دارد که به‌عنوان مواد مورد استفاده در ساخت لاستیک معرفی می‌شود. از مهم‌ترین موادی که در ساخت لاستیک و تایر خودروها کاربرد دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کائوچو

کائوچو از قدیمی‌ترین و مشهورترین موادی است که در ساخت لاستیک خودرو کاربرد دارد. این ماده اولیه به دو نوع طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شود:

کائوچوی طبیعی

پوسته درختان مواد طبیعی را از خود خارج می‌کنند که به‌عنوان کائوچوی طبیعی شناخته می‌شود. کشت و پرورش این نوع درختان نیازمند شرایط خاص آب‌وهوا و بارندگی است.

درختانی که کائوچوی طبیعی برای تولید لاستیک را فراهم می‌کنند، عمدتاً در جنوب شرقی آسیا و کشورهایی مثل تایلند و اندونزی قرار دارند. همچنین در امریکای لاتین و آفریقا نیز مجموعه‌ای از درختان تولید لاستیک کشت می‌شود.

از کائوچوی طبیعی در بسیاری از قیمت‌های تایر استفاده می‌شود که عمده‌ترین مصرف آن در بخش آج لاستیک است.

کائوچوی مصنوعی

بیش از نیمی از لاستیک‌هایی که در صنعت ساخت تایر به کار می‌رود و جزو مواد مورد استفاده در ساخت لاستیک است، کائوچوی مصنوعی نام دارد. کائوچوهای مصنوعی هنگام ساخت و تحت‌فشار زیاد تغییر شکل می‌دهند و پس از برداشته شدن فشار از روی آن‌ها به حالت طبیعی خودشان بازمی‌گردند.

مقاومت لاستیک‌هایی که از کائوچوی مصنوعی تولید می‌شوند بسیار بالاست و از این ماده در ساخت لاستیک اتومبیل و موتورسیکلت استفاده می‌شود.

تقویت‌کننده‌ها

از دیگر مواد مورد استفاده در ساخت لاستیک باید به پرکننده‌ها و تقویت‌کننده‌ها اشاره کرد که مقاومت و کارایی تایر خودرو را تا حد چشمگیری افزایش می‌دهند. این تقویت‌کننده‌ها را می‌توان در موارد زیر جست‌وجو کرد:

دوده

دوده یکی از مهم‌ترین تقویت‌کننده‌ها و جزوی از مواد مورد استفاده در ساخت لاستیک است. اضافه‌شدن دوده به کائوچو و ترکیبات ساخت لاستیک، به مقدار زیادی مقاومت سایشی تایر را افزایش می‌دهد. به دلیل وجود روزنه‌های ریز درون کائوچو، دوده میان آن‌ها قرار می‌گیرد و فضاهای خالی را به‌خوبی پر می‌کند.

علاوه بر دوده، از دیگر پرکننده‌های غیر دوده‌ای مانند کائولین یا کربنات کلسیم هم استفاده می‌شود.

کربن سیاه

کربن سیاه در حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد از حجم مواد مورد استفاده در ساخت لاستیک را تشکیل می‌دهد. اضافه‌شدن این ماده به ترکیب تشکیل‌دهنده تایر مقاومت لاستیک را در برابر سایش تا ۱۰ برابر بیشتر می‌کند.

سیلیکا یا سیلیس

سیلیس از شن و ماسه تشکیل می‌شود و ترکیب‌شدن این ماده با مواد مورد استفاده در ساخت لاستیک باعث مقاوم شدن لاستیک در برابر پارگی و خوردگی می‌شود.

مواد شیمیایی

یکی دیگر از مواد مورد استفاده در ساخت لاستیک خودرو مواد شیمیایی هستند که تأثیر زیادی در قوام لاستیک‌ها دارد. از جمله مواد شیمیایی به‌کاررفته در ساخت و تولید لاستیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

گوگرد

گوگرد ماده‌ای آتشفشانی است که پلاستیک را به الاستیک تبدیل می‌کند. این ماده عملکرد حرارتی تایر را در هنگام ساخت بالا می‌برد. استحکام و انعطاف‌پذیری تایر برای تماس با سطح زمین از طریق این ماده تأمین می‌شود.

روغن و شتابنده‌ها

روغن‌ها و شتابنده‌ها نیز از دیگر مواد شیمیایی هستند که در ساخت و تولید لاستیک به کار می‌روند.

محافظت‌کننده‌ها

محافظت‌کننده‌ها نیز جایگاه ویژه‌ای در میان مواد مورد استفاده در ساخت لاستیک خودرو دارند. پس از ایجاد مقاومت در لاستیک، حفظ ثبات و پایداری آن نیز بسیار اهمیت دارد؛ بنابراین محافظت‌کننده‌ها این نقش مهم را بر عهده می‌گیرند.

ازآنجایی‌که اکسیژن و ازن موجود در هوا قادر به تخریب و فرسایش لاستیک هستند، از برخی مواد مانند اکسیدان‌ها، موم‌ها و ضد ازونانت‌ها در ترکیب ساخت لاستیک استفاده می‌شود.

سیم یا تقویت‌کننده‌های فلزی

اضافه‌شدن سیم یا همان تقویت‌کننده‌های فلزی به ترکیب ساخت لاستیک تحولی را در صنعت ساخت و تولید تایر ایجاد کرد. وجود سیم در ساختار لاستیک نوعی پیوند فیزیکی و شیمیایی بسیار قوی میان لاستیک ایجاد می‌شود.

تقویت کمربندهای شعاعی لاستیک به کمک سیم‌ها اتفاق می‌افتد و با وجود آن‌ها مقاومت و استحکام لاستیک بالا می‌رود. سیم‌ها از جنس برنز و مس هستند و توسط یک‌لایه پلاستیکی و بعد از چند دور پیچیده شدن، در لاستیک تعبیه می‌شوند.

تقویت‌کننده‌های پارچه یا نخ

امروزه نخ به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مواد مورد استفاده در ساخت لاستیک خودرو شناخته می‌شود. نخ می‌تواند مقاومت، استحکام و راحتی بی‌نظیری را در لاستیک ایجاد کند. این نوع تقویت‌کننده در تولید آرماتورها از پلی‌استر، نایلون، ریون و آرمید استفاده می‌کند.

نخ‌ها نقش مهمی را در تولید لاستیک‌های پرکاربرد و با سرعت بالا ایفا می‌کنند. همچنین می‌توانند فشار باد داخل تایر و فشارهای وارد شده به تایر از خارج را نیز تحمل کنند.

https://ringo.ir