از آنجایی که تغییرات آب و هوایی همچنان بر کره زمین تأثیر می‌گذارد، بشر باید هر اقدامی را برای مهار این اثرات و محافظت از این سیاره انجام دهد. کاهش ضایعات یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای کمک به داشتن دنیایی سالم‌تر است.

به گزارش ایسنا به نقل از «مسترکِلَس»، تولید زباله و پسماند یکی از موضوعاتی است که در رابطه مستقیم با «مصرف‌کننده سبز» (سازگار با محیط زیست) است که زندگی خود را بر پایه آسیب کمتر به محیط زیست پایه‌ریزی می‌کند.

کاهش زباله می‌تواند به کاهش انتشار کربن منتشر شده در جو کمک کند. همچنین کاهش ضایعات، اثرات مضر آلودگی را بر اکوسیستم ما کاهش می‌دهد و زندگی پایدار و تنوع زیستی را نیز ارتقا می‌بخشد.

چند روش ساده برای کاهش تولید زباله در زندگی روزمره:

۱. محصولات تازه بخرید

در صورت امکان، وقتی به فروشگاه مواد غذایی می روید، میوه و سبزیجات تازه بخرید. محصولات تازه ضایعات بسته بندی اضافی ندارند و همین امر می‌تواند مقدار پلاستیکی را که روزانه دور ریخته می‌شود، کاهش دهد. همچنین می‌توانید از کیسه‌های پارچه‌ای برای حمل محصولات تازه استفاده کنید و بنابراین نیازی به استفاده از کیسه‌های پلاستیکی نخواهید داشت یا مقدار نیاز شما به کیسه پلاستیک به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت.

۲. کمپوست تهیه کنید

بسیاری از ضایعات غذایی که تولید می‌کنیم، مانند پوست تخم مرغ یا پوست میوه، مواد قابل کمپوست شدن هستند. گنجاندن کمپوست در باغچه خانه، یک راه طبیعی برای مالچ پاشی به جای استفاده از مواد شیمیایی در پرورش گیاهان است.

۳. پلاستیک‌های یکبار مصرف را حذف کنید

پلاستیک‌های یکبار مصرف یا کالاهای کاغذی مانند ظروف، نی، دستمال کاغذی و بطری‌های پلاستیکی در تولید مقادیر زیادی از زباله‌ها و افزایش آلودگی‌ها در کره زمین نقش دارند. در عوض از اقلام چندبار مصرف مانند کارد و چنگال فلزی یا دستمال‌های پارچه‌ای استفاده کنید تا مقدار کاغذ و زباله‌های پلاستیکی را که با هر وعده غذایی تولید می‌کنید، کاهش دهید.

۴. بازیافت کنید

بازیافت فرآیندی است که در آن مواد استفاده شده به محصولات جدید تبدیل می‌شوند. راه‌های زیادی برای بازیافت وجود دارد و با مطالعه دستورالعمل‌های آن به راحتی می‌توانید به این هدف برسید و میزان دورریز زباله را کاهش دهید. بازیافت به صرفه‌جویی در انرژی، به حداقل رساندن انتشار گازهای گلخانه‌ای و کاهش جنگل‌زدایی در طول زمان کمک می‌کند.

۵. از صورتحساب‌های بدون کاغذ استفاده کنید

بر اساس داده‌های یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ میلادی، اگر هر خانواده در ایالات متحده به صورت‌حساب بدون کاغذ روی بیاورد، نزدیک به ۱۷ میلیون درخت از خطر قطع شدن نجات می‌یابد. استفاده از صورت‌حساب الکترونیکی، ضایعات کاغذ را کاهش می‌دهد. همچنین انتخاب صورتحساب الکترونیکی می تواند تأثیر مثبتی بر محیط داشته باشد.

۶. از ظروف شخصی استفاده کنید

می‌توانید با استفاده از ظروف یا کیسه‌های شخصی هنگام خرید غذا یا کاشت گل و سبزیجات، ضایعات را کاهش دهید. به طور مثال، اگر در سفر قهوه می‌نوشید، می‌توانید از یک لیوان مسافرتی به جای لیوان‌های یکبار مصرف استفاده کنید.

به گزارش بی بی سی، سالانه ۳۰۰ میلیون تن پلاستیک تولید و بیشترش به محل های تلنبار یا دفن زباله یا دریاها و اقیانوس‌ها ختم می‌شود که به محیط‌ زیست‌ لطمه و به زیست گیاهی و جانوری آسیب جدی می‌زند.

تخمین زده‌اند تا سال ۲۰۴۰ بین ۲۳ تا ۳۷ میلیون تن زباله وارد سیستم‌های آبی و دریایی دنیا شود.

منبع https://www.isna.ir