زباله های الکترونیکی محصولات الکترونیکی هستند که در نزدیکی یا پایان عمر مفید خود قرار داشته و خراب شده اند. رایانه، تلویزیون، دستگاه کپی، فکس و … از جمله محصولاتی هستند که ما به طور روزمره از آن ها استفاده می کنیم.

به کارگیری بهترین روش برای دفع وسایل الکترونیکی چالشی است که جهان تقریبا از دهه ی ۱۹۷۰ با آن روبرو است و امروزه لوازم الکترونیکی که دور ریخته می شوند بسیار بیشتر از قبل شده اند که به آن ها زباله های الکترونیکی اطلاق می شود.

به عبارت دیگر زباله های الکترونیکی هر گونه تجهیزات الکترونیکی کار شده و شکسته ای است که دور انداخته می شود و به دلیل مواد شیمیایی سمی که هنگام دفن به طور طبیعی از فلزات داخل آن نشات می گیرد بسیار خطرناک است.

لیست اقلام زباله های الکترونیکی رایج

  • لوازم خانگی

مایکروویو – دستگاه های سرگرمی خانگی – اجاق های برقی – بخاری ها – پنکه

  • دستگاه های ارتباطات و فناوری اطلاعات

تلفن های همراه- گوشی های هوشمند – کامپیوترهای رومیزی – مانیتور کامپیوتر

  • دستگاه های سرگرمی خانگی

تلویزیون ها – سیستم های بازی های ویدئویی -دستگاه های فکس – دستگاه های کپیا

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و سرعت بالای ارائه ی محصولات جدید به بازار حتی دستگاه های سالم نیز پس از مدتی منسوخ می شوند.

به بسیاری از پخش کننده های VCR فکر کنید که با ورود دستگاه پخش DVD به بازار جایگزین شدند ، و در حال حاضر دستگاه های پخش DVD با

پخش کننده های Blu-ray جایگزین شده اند.

آژانس حفاظت از محیط زیست تخمین می زند که تنها در ایالات متحده سالانه تا ۶۰ میلیون تن زباله الکترونیکی به محل دفن زباله می رسد.

زباله های الکترونیکی را چه کنیم؟

خوشبختانه یک راه حل اثبات شده وجود دارد! بازیافت زباله های الکترونیکی بسیار مفید و کارآمد است.

بازیابی قطعات داخل دستگاه هایی که هنوز ارزشمند هستند و ارائه فلزات بازیافتی به تولیدکنندگانی که می توانند برای تولید محصولات جدیداز این قطعات استفاده کنند راه حل بسیار مناسبی است.

تقریباً می توان گفت همه زباله های الکترونیکی حاوی نوعی مواد قابل بازیافت هستند، این شامل موادی مانند پلاستیک، شیشه و فلزات و …است و به همین دلیل شاید اصلا کمی خنده دار به نظر برسد که به این وسایل “زباله” گفته می شود در حالی که می تواند بسیار مفید باشد.

مبتکران فناوری همچنان به ایجاد دستگاه های برقی می پردازند که زندگی ما را از هر نظر قابل تصور آسان تر و راحت تر می کند بنابراین در پاسخ به این سوال که “زباله های الکترونیکی چیست؟” پاسخ خوب می تواند این باشد: “بستگی دارد.” خطرات زباله های الکترونیکی

به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO)، خطرات ناشی از زباله های الکترونیکی ممکن است در اثر تماس مستقیم با مواد سمی نشات گرفته از آن ها ایجاد شود که شامل مواد معدنی مانند سرب، کادمیوم، کروم، بازدارنده های شعله برم دار یا بی فنیل های پلی کلرید (PCB) هستند.

استنشاق گازهای سمی و همچنین تجمع مواد شیمیایی در خاک، آب و غذا می توانند بسیار خطرناک باشند.

این مساله نه تنها مردم را در معرض خطر قرار می دهد بلکه می تواند به حیوانات خشکی و دریایی آسیب برساند.

مطالعات نشان داده است که زباله الکترونیکی تأثیرات مخربی بر افرادی که با این زباله ها کار می کنند و افرادی که در نزدیکی این زباله ها زندگی می کنند دارد به همین دلیل بسیار ضروری است که یک فرآیند بازیافت مناسب برای حفاظت از ما و نسل های آینده ایجاد شود.

به طور کلی زباله ها به هر شکلی که باشند در صورتی که در طبیعت باقی بمانند صدماتی را به محیط زیست وارد می کنند یکی از راه هایی که قبلا نیز در مورد آن صحبت کرده ایم تفکیک زباله از مبدا می باشد که به سادگی توسط اعضای خانواده امکان پذیر است.

تفکیک پسماندهای خشک و تر و جداسازی آن ها در کیسه زباله اولین قدم برای مبارزه با اثرات سو زباله ها بر محیط زیست است.

 

 

 

 

 

منبع