نساجی از آن دسته هنرهای جذاب، چشم‌نواز و اصیلی است که با شنیدن نام آن، به تاریخ دور و دراز بافت پارچه می‌رویم. شاید بتوان گفت یکی از صنایع مهمی که در زندگی روزانه بشر نقش پررنگی را ایفا می‌کند، همین صنعت نساجی است.

اما گاهی اوقات اتفاق می‌افتد که از دل این هنر بی‌نظیر و تار و پودهای در هم تنیده شده، پسماندهایی بیرون می‌آید که محیط زیست و زندگی‌مان را آلوده می‌کند. غم‌انگیز است که بگوییم، اگر چاره‌ای برای آن نیندیشیم، به زودی، آلودگی زیست محیطی گسترش پیدا می‌کند زندگی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

پسماند نساجی شامل چه مواردی می‌شود؟

همانطور که می‌دانید یکی از اتفاقات رایج در ارتباط با هر صنعت و واحد صنفی، تولید پسماند است. صنایع نساجی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و به دنبال تولیدات آن‌ها، مقداری از آلودگی نیز به وجود می‌آید.پسماندها و ضایعات نساجی را می‌توان به دو گروه حین مصرف و پس از مصرف تقسیم کرد. بسیاری از مواقع، ضعف آموزشی و مدیریتی در زمینه انبارداری، توجه به کنترل کیفیت و … باعث به وجود آمدن پسماندهای صنعت نساجی می‌شود که بی‌توجهی به آن می‌تواند باعث اتفاقات ناخوشایندی در طبیعت شود.

این پسماندها شامل مواردی می‌شوند که در ادامه از آن‌ها نام میریم:

۱. پسماندهای الیاف

۲. ضایعات نخ و سرنخ

۳. پسماند رنگرزی و کامپکت پارچه

۴‌. پسماندهای بافت پارچه

۵. ضایعات باقی مانده از موکت و نمد

۶. تکه پارچه‌ها و سر طاقه‌ها

تمامی موارد بالا که از آن‌ها یاد شد، می‌توانند تا مدت‌ها در طبیعت باقی بمانند. آلودگی زیست محیطی ناشی از این ضایعات گاه به اندازه‌ای می‌رسد که جبران خسارات آن، زمان زیادی می‌برد و یا غیرممکن می‌شود.

با پسماندهای صنعتی نساجی چه باید کرد؟زمانی که شما با پسماندها و ضایعات_به هر شکلی که وجود دارند_ برخورد می‌کنید، بلافاصله به فکر بازیافت یا به کارگیری آن‌ها در بخش‌های دیگر تولیدی می‌افتید. بهترین و آسان‌ترین راه در برخود با پسماندهای نساجی که به آموزش، تخصص و بودجه نیاز ندارد، استفاده از آن‌ها در بخش‌های تولیدی است.

 

روش بازیافت پسماندها در صنایع نساجی

خوب است بدانید هر روزه مقادیر قابل توجهی از ضایعات و پسماندها در این صنعت مهم تولید می‌شوند. ضایعاتی که بازیافت آن‌ها برای حفظ زندگی و کاهش آلودگی زیست محیطی اهمیت دارد.بازیافت منسوجات و پسماندهای این صنعت با روش خاصی انجام می‌گیرد که در ادامه به آن می‌پردازیم

 

۱. شست‌و‌شو

در برخورد با پسماند نساجی و پارچه‌ها و البسه برای بازیافت، ابتدا باید به شست‌و‌شوی آن‌ها مشغول شد. برای این منظور، دکمه‌ها، زیپ‌ها و سایر اضافات پارچه، از آن جدا شده و پارچه‌ها و البسه در حوضچه‌های مخصوصی شسته می‌شوند

۲. دسته‌بندی

پارچه‌ها و الیاف آن‌ها، با توجه به اینکه از چه جنسی هستند و یا در چه فرایندی تولید شده‌اند، دارای ضخامت‌ها و تراکم‌های گونا‌گون‌اند. بنابراین برای بازیافت بهتر و اصولی‌تر آن‌ها، ابتدا باید توسط یک متخصص آشنا به منسوجات دسته‌بندی و از هم تفکیک شوند

۳. برش زدن

برای آن که کار بازیافت بهتر انجام شود، پارچه‌ها، البسه و دیگر پسماندهای نساجی را، با دستگاهی مخصوصی برش می‌زنند و به قطعات کوچک‌تر تقسیم می‌کنند.

۳. عمل بازیابی

برای بازیابی پسماندهای پارچه‌ای، باید از ماشین مخصوص بازیافت استفاده کرد. این ماشین‌ها با سیستم پیچیده خود و غلتک‌های دندانه‌دار، قادر هستند که با تکرار یک عمل، پارچه‌ها را به الیالف بسیار فشرده تبدیل کنند و به بیرون تحویل دهند.

  1. ۴٫ پرس و عدل‌بندی

در این مرحله که به عنوان مرحله آخر شناخته می‌شود، الیاف ایجاد شده به وسیله دستگاه، پرس شده و با عمل عدل‌بندی به توده‌های متراکم و درهم فشرده تبدیل می‌شود. حالا، توده‌های متراکم الیاف برای استفاده مجدد و مخلوط شدن آن‌ها با الیاف نو آماده هستند و انجام این کار را راحت‌تر می‌کنند.

 

منبع

https://kohanjournal.com/%D