تولید شیرابه و دپوی آن خطرات زیادی برای محیط زیست دارد. اما با طراحی و ساخت مکان های مهندسی شده برای دفن، به عنوان مثال دپو بر روی موادغیرقابل نفوذ زمین شناسی، آسترهای غیرقابل نفوذ مانند ژئوممبران یا خاک رس از خطرات آن می توان جلوگیری نمود. از لحاظ آنالیز کیفی، شیرابه ها دارای BOD و COD بسیار بالا می باشند و عموماً از مواد نامطلوب مانند آلاینده های آلی و معدنی تشکیل شده است. برای تصفیه این نوع فاضلاب تکنیک های مختلفی وجود دارد. روش‌های بیولوژیکی (مانند بیوراکتورها، زیست پالایی و گیاه پالایی) و روش های فیزیکوشیمیایی (مانند فرآیندهای اکسیداسیون پیشرفته، جذب، انعقاد/ لخته‌سازی و فیلتراسیون غشایی) و سایر روش های تلفیقی در تصفیه شیرابه ها کاربرد دارد.

رواناب سطحی

رواناب سطحی (همچنین به عنوان جریان زمینی شناخته می‌شود) جریان آبی است که در سطح زمین زمانی که آب اضافی باران، آب طوفان یا سایر منابع دیگر نمی‌تواند به‌اندازه کافی و سریع در خاک نفوذ کند، رخ می‌دهد. این می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که خاک با ظرفیت کامل خود با آب اشباع شده باشد. رواناب سطحی اغلب به این دلیل رخ می‌دهد که مناطق غیرقابل نفوذ (مانند سقف‌ها و پیاده‌روها) اجازه نمی‌دهند آب به داخل زمین نفوذ یابد. علاوه بر این، رواناب می‌تواند از طریق فرآیندهای طبیعی یا مصنوعی رخ دهد. رواناب سطحی جزء اصلی چرخه آب است. این عامل اصلی فرسایش خاک توسط آب است. زمینی که رواناب تولید می‌کند و به یک نقطه مشترک تخلیه می‌شود، حوضه زهکشی نامیده می‌شود. رواناب شهری، از جمله آب مورد استفاده برای فعالیت‌های تمیز کردن فضای باز و آبیاری چشم‌انداز در مناطق پرجمعیت ایجاد شده توسط شهرنشینی است.

فاضلاب کشاورزی

آب حاصل از فعالیت‌های کشت و برداشت و همچنین دام‌پروری نیز فاضلاب نام دارد. نمونه‌هایی از فاضلاب کشاورزی شامل کود دامی، آب شستشوی مرکز شیردوشی، رواناب انبارها و پروار، شستشو و فرآوری تخم‌مرغ، فاضلاب کشتارگاه، آب شستشوی اسب و رواناب مرتبط با کمپوست است.

در فاضلاب کشاورزی، مواد حاصل از کود، آفت کش ها، سموم و سایر ترکیبات هالوژنه و سمی وجود دارد. این فاضلاب پس از تولید و عبور از زمین های کشاورزی به سمت آبهای سطحی روانه می شود و سبب آلودگی آن نیز می گردد. بنابراین تصفیه فاضلاب کشاورزی جهت استفاده مجدد از آن یا تخلیه به آبهای سطحی، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 

پساب چیست؟

واژه پساب درواقع آب خروجی از سازه‌هایی مانند تصفیه خانه فاضلاب، لوله فاضلاب، واحدهای صنعتی یا تصفیه‌خانه‌های فاضلاب صنعتی است. پساب در تعریف مهندسی، جریان خروجی از یک راکتور شیمیایی است. سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) پساب را آب تصفیه شده یا نشده می‌داند که از یک تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی یا تصفیه خانه و یا یک واحد صنعتی خارج می‌شود. همچنین به آبی به آب‌های سطحی تخلیه می‌شود، پساب گفته می‌شود. علاوه بر این پس‌ازاینکه فاضلاب به تصفیه خانه وارد می‌شود و مراحل تصفیه را می‌گذراند، به خروجی آن پساب ثانویه یا پساب تصفیه شده می‌گوید.

منبع : https://pakpasabeghlim.ir/sewage-and-wastewater-difference/